Використання утиліт настройки Розділ описує використання утиліт настройки для зміни властивостей середовища GNOME. Настойка допоміжних технологій accessibility setting assistive technology preferences preference tools Assistive Technology Використовуйте утиліту Допоміжні технології щоб увімкнути допоміжні технології в середовищі GNOME. За допомогою утиліти Допоміжні технології можна також встановити режим автоматичного запуску допоміжних технологій на початку сеансу. показує список властивостей допоміжних технологій які ви можете змінити. Властивості допоміжних технологій Елемент діалогу Опис Увімкнути допоміжні технології Виберіть параметр, щоб увімкнути допоміжні технології в середовищі GNOME. Читання з екрану Виберіть параметр, щоб запускати програму Читання з екрану автоматично на початку сеансу. Збільшувач Виберіть параметр, щоб запускати програму Збільшувач автоматично на початку сеансу. Екранна клавіатура Виберіть параметр, щоб запускати програму Екранна клавіатура автоматично на початку сеансу.
Зміна властивостей тла стільниці desktop customizing background GNOME Desktop preference tools preference tools preference tools Background backgrounds customizing desktop background Тло стільниці - це малюнок чи колір, що застосованих до вашої стільниці. Властивості тла стільниці можна змінити наступними шляхами: Вибрати малюнок для тла стільниці. Малюнок буде накладено на колір тла. Колір тла видимий, якщо вибрати прозорий малюнок або якщо малюнок не покриває всю стільницю. Вибрати колір для тла стільниці. Ви можете вибрати суцільний колір або створити градієнт з двох кольорів. Градієнт - це візуальний ефект, де один колір плавно переходить в інший. Крім того можна змінити вигляд тла всередині файлового менеджера Nautilus. показує список властивостей тла, які можна змінити. Властивості тла стільниці Елемент діалогу Опис Фоновий малюнок Виберіть малюнок для стільниці. Щоб вибрати малюнок, клацніть на кнопці Вибрати малюнок. Буде відкрито діалог вибору малюнку. Використовуйте діалог для вибору малюнку. Коли виберете, клацніть Гаразд. Стиль Щоб визначити як малюнок буде показано, виберіть один з наступних параметрів з розкривного списку Стиль: У центрі: Показує малюнок в центрі стільниці. На весь екран: Збільшує малюнок до розмірів стільниці, не зберігаючи співвідношення сторін. Масштабувати: Збільшує малюнок доки одна з сторін малюнку не дістанеться межи стільниці, зберігаючи співвідношення сторін. Черепицею: Розташовує малюнок черепицею, покриваючи все тло стільниці. Додати малюнок Клацніть на кнопці Додати малюнок, щоб відкрити діалог Додавання фонового малюнка. Виберіть малюнок, який бажаєте використовувати для тла стільниці та клацніть Відкрити. Видалити Виберіть в списку малюнок, який хочете видалити та клацніть кнопку Видалити. Кольори стільниці Використовуйте розкривний список щоб вказати схему заповнення та кнопку колір для вибору кольорів. Ви можете вибрати такі схеми заповнення: Суцільний колір - заповнює все тло одним кольором. Щоб вибрати потрібний колір, клацніть на кнопці Колір. Буде відкрито діалог Виберіть колір. Виберіть колір та клацніть Гаразд. Горизонтальний градієнт - створює градієнт від лівої до правої межі екрану. Клацніть кнопку Колір зліва , щоб відкрити діалог Виберіть колір. Виберіть колір для лівої межі екрану. Клацніть кнопку Колір справа. Виберіть колір для правої межі екрану. Вертикальний градієнт - створює градієнт від верхньої до нижньої межі екрану. Клацніть кнопку Верхній колір, щоб відкрити діалог Вибір кольору. Виберіть колір для верхньої межі екрану. Клацніть кнопку Нижній колір та виберіть колір для нижньої частини екрану.
Настройка бази даних компакт-дисків preference tools CD Database Настроїти базу даних компакт-дисків в вашій системі можна за допомогою утиліти База даних CD. База даних CD містить інформацію про компакт диски, таку як ім'я артиста , назва альбому та список пісень. Коли програма програє компакт диск, вона може запросити інформацію про диск з бази даних CD та показати цю інформацію. описує параметри утиліти База даних CD. Параметри утиліти База даних CD Елемент діалогу Опис Не надсилати інформацію Виберіть, якщо не бажаєте надсилати інформацію до сервера бази даних CD. Надсилати справжню інформацію Виберіть, щоб надсилати ваше ім'я та назву комп'ютера до сервера бази даних CD. Надсилати іншу інформацію Виберіть, щоб надсилати інше ім'я та назву комп'ютера до сервера бази даних CD. Введіть ім'я в полі Ім'я та назву комп'ютера в полі Комп'ютер. Циклічний сервер FreeDB FreeDB - це база даних компакт-дисків. Циклічний сервер FreeDB - це конфігурація серверів FreeDB з розподіленим навантаженням. Виберіть параметр, щоб отримувати інформацію про диски з цього сервера. Інший сервер FreeDB Виберіть, щоб одержувати інформацію про диски з іншого сервера. Виберіть потрібний сервер зі списку серверів. Оновити список серверів Клацніть кнопку, щоб оновити список доступних серверів FreeDB. Інший сервер Виберіть, щоб використовувати іншу базу даних CD. Введіть в поле Комп'ютер ім'я сервера, на якому знаходить база даних. Введіть порт на якому сервер очікує запити в поле Порт.
Установка властивостей файлового менеджера preference tools File Management file manager preferences preference tool Для настройки файлового менеджера Наутілус використовуйте утиліту Керування файлами. Крім того можна змінити параметри файлового менеджера через діалог властивостей Файлового менеджера, який ви можете відкрити з програми файловий менеджер. Для отримання інформації про параметри діалогу Настройка файлового менеджера та утиліти Керування файлами дивіться Файловий менеджер Наутілус. Настройка типів файлів і програм preference tools File Types and Programs file types configuring services configuring Використовуйте утиліту Типи файлів і програми для настройки наступних параметрів: Типи файлів Можна вказати як потрібно показувати та редагувати файли різних типів. Наприклад, можна вказати значок для представлення певного типу файлу. Інший приклад, ви можете вказати, що якщо файл є простим текстовим файлом, його потрібно відкривати текстовим редактором. Файловий менеджер та інші програми GNOME перевіряють вміст файлу для визначення його типу. Якщо по першим рядкам не вдається визначити тип файлу, програма перевіряє ім'я файлу. Служби Uniform Resource Identifier (URI) - загально прийнятий ідентифікатор ресурсів - це рядок, який відповідає певному положення в файловій системі чи Веб. Наприклад, адреса веб-сторінка є URI. Служба - це протокол або завдання, яке запитує URI. Наприклад, http://www.gnome.org URI запитує службу http. Ви можете асоціювати програму зі службою так, що програма буде виконувати завдання по запиту служби. Наприклад, асоціювати вподобаний переглядач веб-сторінок зі службою http. описує елементи утиліти Типи файлів і програм. Елементи утиліти Типи файлів і програм Елемент Опис Таблиця Щоб побачити вміст категорії типу файлів, клацніть на стрілці поруч з іменем категорії. Категорія розкриється і покаже опис для кожного типу файлів та розширення, що асоційовано з типом файлів. Щоб вибрати тип файлів, з яким ви бажаєте працювати, клацніть на типі файлів. Додати тип файлів Клацніть на цій кнопці, щоб додати новий тип файлів. Більш докладно дивіться . Додати службу Клацніть на цій кнопці, щоб додати нову службу. Більш докладно дивіться . Правка file types editing services editing Щоб редагувати тип файлів, сервісу чи категорію типу файлів, виберіть елемент, який хочете редагувати та клацніть кнопку Правка. Видалити Щоб видалити тип файлів чи сервіс, виберіть елемент, який бажаєте видалити та клацніть кнопку Видалити.
Додавання типу файлів file types adding Щоб додати тип файлів, виконайте наступні кроки: Запустіть утиліту Типи файлів і програми. Клацніть на кнопці Додати тип файлів. Буде відкрито діалог Додати тип файлів. Введіть властивості типу файлів. Наступна таблиці описує елементи діалогу Додати тип файлів: Елемент діалогу Опис Немає значка Виберіть значок для представлення типу файлів. Щоб вибрати, клацніть кнопку Немає значка. Буде відкрито діалог вибору значка. Виберіть значок з цього діалогу. Щоб вибрати значок з іншого каталогу, клацніть Огляд. Коли виберете значок, клацніть Гаразд. Опис Введіть опис для типу файлів. Тип MIME Введіть тип MIME для нового типу файлів. Категорія Введіть категорію, до якої буде належати файл в в цій утиліті. Клацніть Вибрати, щоб вибрати категорію з діалогу Виберіть категорію файлів. Розширення файлів Введіть розширення файлу для асоціації з новим типом файлів. Введіть розширення в полі зліва та натисніть Enter. Щоб видалити розширення, виберіть розширення в полі справа та клацніть Видалити. Компонент перегляду Виберіть компонент перегляду, який слід використовувати для відображення файлів в файловому менеджері. Типова дія Виберіть типову програму за допомогою якої будуть відкриватися файли цього типу. Програма до запуску Зазначте програму, що асоціюється з файлами цього типу. В цьому полі введіть команду для запуску програми. Або виберіть, що ви вже вводили, клацніть на стрілку вниз, потім виберіть команду для запуску. Крім того можна використати кнопку Огляд щоб вибрати програму. Запустити в терміналі Виберіть параметр, щоб запускати програму в вікні терміналу. Виберіть цей параметр для програм, які не створюють вікно терміналу перед запуском. Клацніть Гаразд. Додавання служби services adding Щоб додати службу, виконайте такі кроки: Запустіть утиліту Типи файлів і програм. Клацніть кнопку Додати службу. Буде відкрито діалог Додати службу. Введіть параметри служби і цьому діалозі. Наступна таблиця описує елементи діалогу Додати службу: Елемент діалогу Опис Опис Введіть опис для служби. Протокол Введіть протокол для служби. Програма для запуску Інформацію буде надано в майбутньому випуску. Програма Зазначте програму, що буде асоціюватися зі службою. Введіть в цьому полі команду для запуску програми. Або можна вибрати команду, яку ви вже вводили, клацніть на стрілці вниз, потім виберіть команду для запуску. Крим того можна використати кнопку Огляд, щоб вибрати програму. Запустити у терміналі Виберіть цей параметр, щоб запустити програму в вікні терміналу. Виберіть цей параметр для програм, які не створюють вікно терміналу перед запуском. Клацніть Гаразд.
Вибір типових шрифтів preference tools Font fonts desktop fonts applications fonts window title fonts terminal fonts rendering Щоб вибрати типові шрифти для програм, вікон, терміналів та стільниці, використовуйте утиліту Шрифт. показує список параметрів шрифту, які ви можете змінити. Настройка шрифту Елемент діалогу Опис Шрифт програми Клацніть кнопку вибору шрифту та виберіть шрифт для використання в програмах. Шрифт стільниці Клацніть кнопку вибору шрифту та виберіть шрифт для стільниці. Шрифт заголовку вікна Клацніть кнопку вибору шрифту та виберіть шрифт для використання в заголовках вікон. Термінальний шрифт Клацніть кнопку вибору шрифту та виберіть шрифт для використання в програмі Термінал Режим малювання шрифтів Щоб вказати як малювати шрифти на вашому екрані, виберіть один з наступних параметрів: Монохромний: Малює шрифт тільки в чорному і білому кольорах. Краї символів можуть буде спотворені з-за того, що не застосовано згладжування шрифту. Згладжування - це ефект, який застосовується до країв символів, щоб вони виглядали більш гладкими. Найкраща форма: Дозволяється згладжування шрифтів. Використовуйте цей режим для стандартних моніторів з електронно-променевою трубкою (CRT). Найкраща контрастність: Надає шрифту найбільшу чіткість і контрастність і, крім того, використовується згладжування, щоб символи мали гладкі краї. Цей режим може покращити сприйняття середовища GNOME користувачам з погіршеним зором. Субпіксельне згладжування (РК-монітори): Використовує спеціальну технологію, що дозволяє символам на РК-моніторах виглядати більш гладко. Використовуйте цей режим для РК-моніторів. Подробиці Клацніть кнопку, щоб вказати інші параметри стосовно того, як малювати шрифти на екрані. Роздільна здатність (точок на дюйм): Вкажіть в цьому полі роздільну здатність, що буде використано при малювання шрифтів на екрані. Згладжування: Виберіть один за параметрів, щоб вказати як слід згладжувати шрифти. Уточнення: Hinting - це техніка малювання шрифтів, яка дозволяє покращити вигляд шрифтів малих розмірів та на екранах з низькою роздільною здатністю. Виберіть один з параметрів, щоб вказати як застосовувати уточнення до шрифтів. Субпіксельне згладжування: Виберіть один з параметрів, щоб вказати порядок кольорів для шрифтів. Використовуйте для РК-моніторів. Перейти до теки шрифтів Клацніть кнопку, щоб відкрити теку з Шрифтами в файловому менеджері.
Попередній перегляд шрифтів fonts previewing Можна використовувати файловий менеджер для перегляду шрифтів. Щоб переглянути шрифт, виконайте наступні кроки: Відкрийте вікно файлового менеджера. Введіть URI fonts:/// в панелі положення. Шрифти будуть показані в вигляді значків в панелі перегляду. Зробіть подвійне клацання на значку, щоб показати попередній перегляд шрифту. Додавання шрифтів типу TrueType За допомогою файлового менеджера можна додавати шрифти типу TrueType. Для цього виконайте наступні кроки: Відкрийте файловий менеджер та виберіть шрифт, який бажаєте додати. З вікна переглядача файлів відкрийте місце fonts:///. Шрифти показані в вигляді значків. Скопіюйте файл шрифту TrueType в місце fonts:/// location.
Встановлення фотографії входу desktop login photo GNOME Desktop preference tools preference tools preference tools Login Photo Утиліта Фотографія входу дозволяє змінити малюнок, який відображується на екрані входу в систему. За допомогою утиліти Фотографія входу можна вибрати малюнок, який буде показано при вході в систему. Введіть шлях до теки, з якої хочете вибрати малюнок. Або клацніть Огляд, та виберіть малюнок з діалогу, після цього клацніть Гаразд. Настройка з'єднання через проксі preference tools Network Proxy network proxy setting preferences Internet configuring connection proxy setting preferences Утиліта Служба проксі дозволяє настроїти систему для доступу в Інтернет через проксі сервер. Ви можете настроїти проксі сервер та вказати параметри сервера. Проксі сервер - це сервер, який перехоплює запити від іншого сервера і виконує їх замість нього, якщо це можливо. Можна ввести чи доменне ім'я проксі сервера, чи його IP адресу. Доменне ім'я - це унікальний алфавітний ідентифікатор комп'ютера в мережі. IP адреса - це унікальний числовий ідентифікатор комп'ютера в мережі. показує список параметрів з'єднання з Інтернет, які ви можете змінити. Настройки з'єднання з Інтернет Елемент діалогу Опис Безпосереднє з'єднання з Інтернет Виберіть, якщо хочете з'єднуватися з Інтернет безпосередньо, без використання проксі сервера. Ручна конфігурація проксі Виберіть, якщо хочете з'єднуватися з Інтернет через проксі сервер та бажаєте настроїти параметри з'єднання вручну. Проксі HTTP Введіть доменне ім'я проксі сервера чи IP адресу проксі сервера, який буде використано при запитах до HTTP. В полі Порт введіть номер порту служби HTTP на проксі сервері. Безпечний проксі HTTP Введіть доменне ім'я проксі сервера чи IP адресу проксі сервера, який буде використано при запитах до безпечного HTTP. В полі Порт введіть номер порту служби безпечного HTTP на проксі сервері. Проксі FTP Введіть доменне ім'я проксі сервера чи IP адресу проксі сервера, який буде використано при запитах до FTP серверів. В полі Порт введіть номер порту служби FTP на проксі сервері. Вузол Socks Введіть доменне ім'я Socks сервера чи IP адресу Socks сервера. В полі Порт введіть номер порту протоколу Socks на проксі сервері. Автоматична конфігурація проксі Виберіть, якщо хочете з'єднуватися з Інтернет через проксі сервер та настроїти параметри з'єднання автоматично. URL автоконфігурації Введіть URL, що містить інформацію, потрібну для автоматичної настройки проксі сервера.
Настройка спеціальних можливостей клавіатури AccessX preference tools, Keyboard Accessibility keyboard configuring accessibility options accessibility configuring keyboard preference tools Keyboard Accessibility Використовуйте утиліту для встановлення параметрів спеціальних можливостей Клавіатури. Утиліту настройки спеціальних можливостей Клавіатури також називають AccessX. Ви можете змінити властивості спеціальних можливостей клавіатури в наступних категоріях: Основні Фільтри Кнопки миші Основні настройки містить список параметрів, які ви можете змінити. Параметри спеціальних можливостей клавіатури Елемент діалогу Опис Увімкнути спеціальні можливості клавіатури Виберіть параметр, щоб увімкнути функції спеціальних можливостей клавіатури. Коли виберете цей параметр, стануть доступними інші параметри. Вимкнути, якщо не використовується протягом Виберіть, щоб вимкнути спеціальні можливості клавіатури, якщо клавіатура не використовується протягом вказаного часу. Використовуйте повзунок, щоб вказати яку кількість секунд клавіатура повинна залишатися без дії, щоб вимкнути спеціальні можливості клавіатури. Коли пройде вказаний період часу, спеціальні функції клавіатури буде вимкнено: Пружні клавіші Кнопки миші Повільні клавіші Липкі клавіші Клавіші-перемикачі Подавати сигнал коли функція вмикається чи вимикається Виберіть параметр для звукової індикація події вмикання чи вимикання таких функцій, як липкі клавіші або повільні клавіші. Імпортувати настройки Клацніть, щоб імпортувати параметри AccessX з фалу. Увімкнути липкі клавіші accessibility sticky keys Виберіть, щоб емітувати натискання декількох клавіш одночасно натисканням їх послідовно. Можна також увімкнути режим липких клавіш натиснувши Shift п'ять разів. Можете встановити такі параметри липких клавіш: Подавати сигнал коли модифікатор натиснуто: Виберіть параметр для звукової індикації коли натиснуто клавішу-модифікатор. Вимикати, якщо натиснуто дві клавіші одночасно: Виберіть параметр, щоб відмінити використання функції липких клавіш, якщо натиснуто дві клавіші одночасно. Увімкнути повторення клавіш accessibility repeat keys Виберіть параметр, щоб дозволити автоповторення для клавіатури. Можна встановити такі параметри автоповторення: клавішу-перемикач Затримка: Використовуйте повзунок, щоб вказати інтервал очікування між натисканням клавіші і початком автоматичного повторення натиснутої клавіші. Швидкість: Вкажіть за допомогою повзунка швидкість вводу символів (кількість символів за секунду). Поле для перевірки настройок Тестова область - це інтерактивний інтерфейс, за допомогою якого ви можете перевірити зроблені настройки. Введіть текст в тестовій області для перевірки.
Більш докладно про настройку допоміжних можливостей клавіатури дивіться Довідник з допоміжних можливостей середовища GNOME 2.6.
Параметри фільтрів містить список параметрів фільтрів, які ви можете змінити. Параметри фільтрів Елемент діалогу Опис Увімкнути спеціальні можливості клавіатури Виберіть, щоб увімкнути функції допоміжних можливостей клавіатури. Коли виберете цей параметр, стануть доступні інші функції. Увімкнути повільні клавіші accessibility slow keys Виберіть параметр, щоб контролювати період, який клавіша має бути натиснутою та утриманою перед прийняттям. Можна також увімкнути цю функцію натиснувши та утримавши Shift на протязі восьми секунд. Параметри повільних клавіш: Приймати натискання лише після: Використовуйте повзунок щоб вказати період, який потрібно натиснути та утримати клавішу перед прийняттям натискання. Подавати сигнал коли клавішу: Виберіть відповідний параметр чи параметри для звукової індикації натискання, прийняття чи відкидання. Увімкнути пружні клавіші accessibility bounce keys Виберіть параметр для прийняття натискання клавіш та керування характеристиками повторення клавіатури. Можна змінити наступні параметри пружних клавіш: Ігнорувати натискання в період: Використовуйте повзунок щоб вказати інтервал очікування після першого натискання клавіші і початком автоматичного повторення натиснутої клавіші. Подавати сигнал, коли клавішу відкинуто: Виберіть параметр для звукової індикації відкидання клавіші. Увімкнути клавіші-перемикачі accessibility toggle keys Виберіть параметр для звукової індикації натискання клавіш-перемикачів. Ви почуєте один звуковий сигнал коли клавішу-перемикач увімкнено, два сигнали коли клавішу-перемикач вимкнено. Поле для перевірки настройок Тестова область - це інтерактивний інтерфейс, за допомогою якого ви можете перевірити зроблені настройки. Введіть текст в тестовій області для перевірки.
Більш докладно про настройку допоміжних можливостей клавіатури дивіться Довідник з допоміжних можливостей середовища GNOME 2.6.
Настройка кнопок миші містить список параметрів миші, які можна змінити. Настройка кнопок миші Елемент діалогу Опис Увімкнути спеціальні можливості клавіатури Виберіть параметр, щоб увімкнути функції допоміжних властивостей клавіатури. Коли виберете параметр, стануть доступні інші параметри. Увімкнути керування рухом миші accessibility mouse keys Виберіть параметр, щоб увімкнути керування вказівником миші за допомогою цифрової клавіатури. Можна змінити такі параметри: Максимальна швидкість вказівника: Використовуйте повзунок, щоб вказати максимальну швидкість, з якою вказівник може рухатись по екрану. Час прискорення до максимальної швидкості: Використовуйте повзунок, щоб вказати термін прискорення вказівника миші. Затримка між натисненням і рухом вказівника: Використовуйте повзунок, щоб вказати період часу, який повинен минути після натискання кнопки щоб дозволити вказівнику рухатись. Настройка миші Клацніть, щоб відкрити утиліту настройки Миша.
Більш докладно про настройку параметрів допоміжних технологій дивіться в розділі Довідник по допоміжним технологіям середовищ GNOME 2.6.
Настройка параметрів клавіатури preference tools Keyboard keyboard configuring general preferences Використовуйте утиліту Клавіатура для зміни властивостей автоповторення клавіатури та настройки примусової перерви в роботі. Можна змінити властивості клавіатури в наступних функціональних категоріях: Клавіатура Перерва в роботі Розкладки Параметри розкладки Настройки клавіатури Використовуйте вкладку Клавіатура для встановлення загальних властивостей клавіатури. Для запуску утиліти настройки спеціальних можливостей Клавіатури, яка також відома під назвою AccessX, клацніть кнопку Спеціальні можливості. містить список параметрів клавіатури, які ви можете змінити. Настройка клавіатури Елемент діалогу Опис Повторення клавіатури при утримування клавіші Виберіть, щоб увімкнути повторення клавіатури. Якщо повторення увімкнено, натискання і утримування клавіші призведе до повторення асоційованої дії. Наприклад, якщо ви натиснете і утримаєте символьну клавішу, ввід символу буде повторюватись. Затримка Виберіть затримку між часом натискання клавіші і початком повторення. Швидкість Вкажіть швидкість повторення дії. Курсор блимає у полях вводу тексту Виберіть параметр, щоб увімкнути блимання курсору в полях вводу тексту. Швидкість Використовуйте повзунок, щоб вказати блимання курсору в полях вводу тексту. Поле для перевірки настройок Тестова область - це інтерактивний інтерфейс, за допомогою якого ви можете перевірити зроблені настройки. Введіть текст в тестовій області для перевірки.
Настройка перерви у роботі Використовуйте вкладку Перерва у роботі для встановлення параметрів перерви в роботі. Для запуску утиліти настройки спеціальних можливостей Клавіатури, яка також відома під назвою AccessX, клацніть кнопку Спеціальні можливості. містить список параметрів перерви в роботі. Настройка перерви в роботі Елемент діалогу Опис Блокувати екран для примусової перерви в роботі Виберіть параметр, щоб блокувати екран під час перерви в роботі. Тривалість роботи Зазначте термін роботи між яким слід роботи перерви. Для запуску утиліти настройки спеціальних можливостей Клавіатури, яка також відома під назвою AccessX, клацніть кнопку Спеціальні можливості. Тривалість перерви Зазначки тривалість перерви в роботі. Дозволити відкладання перерв Виберіть, щоб дозволити відкладання перерв в роботі.
Розкладки клавіатури Використовуйте вкладку Розкладки для настройки розкладок клавіатури. З розкривного списку виберіть модель клавіатури. Використовуйте кнопки навігації для додавання чи видалення виділеної розкладки зі списку наявних розкладок. Для роботи з різними мовами можна вибрати різні розкладки. Більш детально про розкладки клавіатури дивіться довідку Перемикач розкладок клавіатури. Для запуску утиліти настройки спеціальних можливостей Клавіатури, яка також відома під назвою AccessX, клацніть кнопку Спеціальні можливості. Параметри розкладок клавіатури Використовуйте вкладку Параметри розкладки для настройки параметрів розкладок. Виберіть потрібний параметр зі списку доступних параметрів розкладок та клацніть Додати. Щоб видалити параметр зі списку вибраних, виділіть цей параметр та клацніть Видалити. Більш докладно про параметри розкладок дивіться в довідці Перемикач розкладок клавіатури. Для запуску утиліти настройки спеціальних можливостей Клавіатури, яка також відома під назвою AccessX, клацніть кнопку Спеціальні можливості.
Настройка меню та панелей програм toolbars, customizing appearance preference tools Menus & Toolbars menus in applications, customizing appearance За допомогою утиліти Меню та панелі можна змінити вигляд та параметри меню, панелей меню панелей інструментів в GNOME-сумісних програмах. містить список параметрів меню й панелей, які ви можете змінити в GNOME-сумісних програмах. Настройка меню й панелей Елемент діалогу Опис Показувати значки в меню Виберіть параметр, щоб показувати значку поруч з кожним елементом меню. Деякі з елементів меню можуть не мати значків. Від'єднувані панелі Виберіть параметр, якщо хочете переміщати панелі інструментів з вікна програми до будь-якого місця на екрані. Якщо вибрати цей параметр, з лівої частини панелей інструментів з'явиться область. Щоб перемістити панель інструментів, захопіть панель за цю область на перетягніть на нове місце. Етикетки кнопок Виберіть один з наступних параметрів, щоб зазначити як слід показувати панелі інструментів в GNOME-сумісних програмах: Текст під значками: Виберіть параметр, щоб показувати на панелях інструментів значки й текст під значками на кожній кнопці. Текст поруч зі значками: Виберіть параметр, щоб показувати на панелях інструментів значки й текст під значками на найважливіших кнопках. Лише значки: Виберіть параметр, щоб показувати на панелях інструментів лише значки на кожній кнопці. Лише текст: Виберіть параметр, щоб показувати на панелях інструментів лише текст на кожній кнопці.
Настройка параметрів миші preference tools Mouse mouse configuring Використовуйте утиліту Миша щоб настроїти мишу для використання правою чи лівою рукою. Крім того можна настроїти швидкість та чутливість руху миші. Утиліта Миша має наступні функціональні категорії: Кнопки Курсори Рух Настройка кнопок Використовуйте вкладку Кнопки, щоб настроїти мишу під ліву чи під праву руку. Крім того можна вказати максимальну затримку між клацаннями для подвійного клацання. містить список параметрів кнопок миші, які ви можете змінити. Параметри кнопок миші Елемент діалогу Опис Миша під ліву руку Виберіть цей параметр щоб настроїти мишу під ліву руку. при цьому функції лівої та правої кнопки будуть обмінені. Затримка Використовуйте повзунок, щоб вказати максимальний час між двома послідовними клацаннями миші, які будуть вважатися подвійним клацанням. Якщо інтервал між першим та другим клацанням буде більше ніж вказаний тут, ця дія не буде сприйнята як подвійне клацання.
Настройка курсору Використовуйте вкладку Курсори, щоб вказати параметри курсору миші. містить список параметрів курсору миші, які ви можете змінити: Параметри курсору миші Елемент діалогу Опис Зменшений Виберіть цей параметр, щоб відображати зменшений курсор миші. Середній Виберіть цей параметр, щоб відображати середній курсор миші. Збільшений Виберіть цей параметр, щоб відображати збільшений курсор миші. Підсвічувати вказівник при натисканні Ctrl Виберіть цей параметр, щоб дозволити анімацію курсору миші коли натиснуто та відпущено клавішу Ctrl. Ця функція може допомогти знаходити курсор миші на екрані.
Настройка руху миші Використовуйте вкладку Рух, щоб встановити параметри руху миші. містить список параметрів руху миші, які ви можете змінити: Параметри руху миші Елемент діалогу Опис Прискорення Використовуйте повзунок, щоб вказати швидкість, з якою курсор миші рухається по екрану коли ви переміщаєте мишу. Чутливість Використовуйте повзунок, щоб вказати як чутливо повинен реагувати курсор миші на рух миші. Поріг Використовуйте повзунок, щоб вказати відстань на яку має бути перетягнено елемент, щоб дія розглядалась як перетягування.
Настройка панелей preference tools Panel Preferences panels customizing behavior and appearance Утиліта Панель дозволяє настроїти поведінку панелей. Будь-які зміни, зроблені в утиліті Панель впливають на всі панелі в середовищі. містить список параметрів панелі, які ви можете змінити: Настройка панелі Елемент діалогу Опис Засовувати шухляду при натисканні кнопки запуску в ній Виберіть параметр, якщо хочете закривати шухляду на панелі автоматично, коли запускаєте з ній програму. Анімація шухляд і панелей Виберіть, якщо хочете розкривання та приховування шухляд і панелей відбувалось в анімованому стилі. Швидкість анімації Виберіть з розкривного списку швидкість анімації панелей і шухляд.
Вибір вподобаних програм preference tools Preferred Applications default applications preferred applications Використовуйте утиліту Вподобані програми, щоб вказати програми, які середовище GNOME буде використовувати для відкриття деяких типів файлів й ресурсів. Наприклад, ви можете вказати в якості вподобаної термінальної програми Xterm. Тепер якщо відкрити контекстне меню Стільниці й вибирати Створити термінал, буде запущено Xterm. Ви можете вибрати вподобані програми в наступних функціональних категоріях: Переглядач Інтернет Поштова програма Текстовий редактор Термінал Настройка переглядача Інтернет preferred applications web browser web browser, preferred application Використовуйте вкладку Переглядач Інтернет для вибору та настройки вподобаного переглядача Інтернет. Вподобаний переглядач буде відкрито коли ви клацаєте на URL. Наприклад, якщо в програмі клацнути на URL або запустити кнопку запуску URL зі стільниці - URL буде відкрито у вподобаному переглядачі Інтернет. містить список властивостей вподобаного переглядача Інтернет, які ви можете змінити. Параметри вподобаного переглядача Інтернет Елемент діалогу Опис Вибрати переглядач Інтернету Виберіть цей параметр, якщо хочете використовувати стандартний переглядач Інтернет. Ви беріть переглядач з розкривного списку. Власний переглядач Інтернет Виберіть цей параметр, якщо хочете вказати власний переглядач. Команда Введіть команду для запуску власного переглядача Інтернет. Щоб дозволити переглядачеві відкривати URL при клацанні на ньому, додайте “%s” після команди. Запустити в терміналі Виберіть для запуску програми в вікні терміналу. Виберіть цей параметр для переглядача, який не створює вікна перед запуском.
Настройка поштової програми preferred applications email client email client, preferred application Використовуйте вкладку Поштова програма для вибору вподобаного поштового клієнта. містить список параметрів поштового клієнта, які можна змінити. Параметри вподобаного клієнта Елемент діалогу Опис Виберіть поштову програму Виберіть цей параметр, якщо хочете використовувати в якості вподобаного поштового клієнта стандартну програму. Використовуйте розкривний список для вибору поштового клієнта. Власна поштова програма Виберіть, якщо хочете вказати власний поштовий клієнт. Команда Введіть програму для запуск власного поштового клієнта. Запустити в терміналі Виберіть, щоб запустити програму в вікні терміналу. Виберіть цей параметр для клієнта, який не створює вікно перед запуском.
Настройка текстового редактора preferred applications text editor text editor, preferred application Використовуйте вкладку Текстовий редактор для вибору вподобаного текстового редактора. містить список параметрів текстового редактора, який ви можете змінити. Параметри вподобаного редактора Елемент діалогу Опис Вибрати редактор Виберіть, якщо хочете використовувати стандартний текстовий редактор. Використовуйте розкривний список для вибору вподобаного текстового редактора. Власний редактор Цей параметр дозволяє вибрати власний текстовий редактор. При виборі буде відкрито діалог Властивості власного редактору. Назва: Введіть назву власного текстового редактора. Команда: Введіть команду для запуску власного текстового редактора. Цей додаток може відкривати декілька файлів: Виберіть параметр, якщо в програмі можна відкрити декілька файлів одночасно. Цей додаток потрібно запускати в оболонці: Виберіть, щоб запускати програму в вікні терміналу. Виберіть цей параметр для програм, які не створюють вікно перед запуском. Після введення текстового редактора, можна клацнути на кнопці Властивості, щоб відкрити діалог Властивості власного редактора. В цьому діалозі можна змінити властивості власного текстового редактора. Використовувати цей редактор для відкривання текстових файлів в файловому менеджері Виберіть, якщо хочете щоб при відкритті файлів з файлового менеджера вони відкривалися за допомогою власного текстового редактора.
Настройка терміналу preferred applications terminal terminal, preferred application Використовуйте вкладку Термінал для настройки вподобаного терміналу. показує список параметрів вподобаного терміналу, які ви можете змінити. Параметри вподобаного терміналу Елемент діалогу Опис Вибрати термінал Виберіть цей параметр, щоб вказати стандартний термінал. Використовуйте розкривний список для вибору вподобаного терміналу. Власний термінал Виберіть параметр, щоб вказати власний термінал. Команда Введіть команду для запуску власного терміналу. Параметр виконання Введіть параметр виконання, який буде використані разом з командою.
Настройка параметрів екрану preference tools Screen Resolution Використовуйте утиліту Настройка екрану, щоб вказати параметри для вашого екрану. містить список параметрів екрану, які ви можете змінити. Властивості екрану Елемент діалогу Опис Розмір Виберіть з розкривного списку розмір екрану. Частота оновлення Виберіть з розкривного списку частоту оновлення вашого екрану. Зробити типовим лише для цього комп'ютера Виберіть, щоб зробити вибраний розмір екрану типовим лише для системи в яку входите ви.
Настройка сеансів preference tools Sessions sessions preferences startup applications customizing Утиліта Сеанси дозволяє керувати сеансами, встановити параметри сеансу та вказати які програми слід запускати на початку сеансу. Можна настроїти сеанс для збереження стану запущених програм середовища GNOME та відновлення стану на початку наступної. Утиліту можна використовувати для керування декількома сеансами GNOME. Ви можете змінити параметри сеансу в наступних функціональних областях: Параметри сеансу Поточний сеанс Початкові програми Настройка параметрів сеансу sessions setting options Використовуйте вкладку Параметри сеансу для керування декількома сеансами й встановлення параметрів поточної сесії. містить список параметрів сеансу, які ви можете змінити. Параметри сеансу Елемент діалогу Опис Показувати заставку під час реєстрації Виберіть, щоб показувати заставку перед запуском сеансу. Перепитувати перед завершенням сеансу Виберіть параметр, щоб показувати діалог підтвердження при завершенні сеансу. Автоматично зберігати зміни в сеансі startup applications session-managed Виберіть, якщо хочете щоб менеджер сеансів зберігав поточний стан сеансу. Менеджер сеансів зберігає стан запущених програми, які підтримують сеанси, та параметри, що асоціюються з програмами. Наступного разу при старті сеансу ці програми будуть запущені автоматично зі збереженим станом. Якщо не вибрати цей параметр, ви все ще можете зберегти стан програм в діалозі Підтвердження закінчення сеансу вибравши параметр Зберегти поточні установки. Сеанси Використовуйте елементи на цій вкладці для керування декількома сеансами GNOME, як вказано: Щоб створити новий сеанс, клацніть кнопку Додати. Буде відкрито діалог Додати новий сеанс. Вкажіть в цьому діалозі назву для нового сеансу. Щоб змінити назву сеансу, виділіть сеанс в таблиці Сеанси та клацніть кнопку Правка. Буде відкрито діалог Виправити назви сеансу. Введіть нову назву для сеансу. Щоб видалити сеанс, виділіть його в списку Сеанси. Потім клацніть кнопку Видалити. Коли входите с систему за допомогою GDM, ви маєте можливість вибрати сеанс. Якщо у вас збережено декілька сеансів, ви можете вибрати який сеанс слід використовувати.
Установка параметрів сеансу startup applications session-managed sessions setting properties Використовуйте вкладку Поточний сеанс , щоб вказати порядок запуску початкових програм для поточного сеансу та щоб вибрати тип перезапуску програм, які підтримують сеанси. містить список параметрів сеансу, які можна настроїти. Параметри сеансу Елемент діалогу Опис Порядок Параметр Порядок , в якому менеджер сеансів запускає початкові програми. Першими запускаються програми з меншим значенням порядку. Типове значення порядку 50. Щоб вказати порядок запуску програми, виберіть її в списку. Використовуйте поле Порядок щоб змінити значення порядку запуску. Стиль Параметр Стиль визначає стиль перезапуску програми. Щоб змінити, виберіть програму в списку, потім виберіть з розкривного списку стиль: Звичайна Запускається автоматично під час запуску сеансу GNOME. Використовуйте команду kill , щоб знищити програму цього типу під час сеансу. Перезапускати Програма перезапускається автоматично коли її процес знищується. Виберіть цей стиль для програми, яка має виконуватись постійно на протязі всього сеансу. Щоб знищити програму цього типу, виберіть програму в списку та клацніть кнопку Видалити. Видаляється Програма не запускається на початку сеансу GNOME. Настроювач Запускається автоматично на початку сеансу. Програми цього типу зазвичай мають низький порядок запуску та зберігають дані конфігурації для програм керованих менеджером сеансів. Видалити Клацніть кнопку Видалити, щоб видалити виділену в списку програму. При цьому програму буде видалено з менеджеру сеансів та припинено. Видалену програму вже не буде запущено на початку наступного сеансу. Застосувати Клацніть кнопку Застосувати , щоб застосувати зміни до порядку запуску чи стилю запуску програми.
Настройка початкових програм startup applications non-session-managed Використовуйте вкладку Початкові програми, щоб вказати програми, які не керуються менеджером сеансів, які слід запускати на початку сеансу. Ви повинні вказати рядок запуску програми на вкладці Початкові програми. Команду буде виконано автоматично після входу в систему. Крім того, можна запускати автоматично програми керовані менеджером сеансу. Докладніше дивіться . містить список параметрів початкових програм, які ви можете змінити. Параметри початкових програм Елемент діалогу Опис Додаткові початкові програми для запуску Використовуйте список для керування початковими програмами, як описано: Щоб додати початкову програму, клацніть кнопку Додати. Буде відкрито діалог Додати початкову програму. В полі Запускати команду введіть команду для запуску бажаної програми. Якщо ви додасте більш ніж одну програму, використовуйте поле порядок, щоб зазначити пріоритет запуску програми. Щоб змінити параметри початкової програми, виділіть її в списку програм та клацніть кнопку Правка. Буде відкрито діалог Змінити програму. Використовуйте діалог, щоб змінити команду запуску та порядок запуску програми. Щоб видалити початкову програму, виділіть її в списку програм та клацніть кнопку Видалити.
Настройка комбінацій клавіш preference tools Keyboard Shortcuts shortcut keys configuring keyboard shortcuts configuring Комбінація клавіш - це одночасне натискання декількох клавіш, яке надає альтернативний шлях для виконання якоїсь дії. Запустіть утиліту Комбінації клавіш, щоб побачити стандартні комбінації клавіш. Ви можете змінити типові комбінації клавіш відповідно до ваших вподобань. містить список параметрів комбінацій клавіш, які ви можете змінити. Настройка комбінацій клавіш Елемент діалогу Опис Комбінації клавіш редагування тексту Виберіть один з наступних варіантів: Типовий: Використовуйте для стандартних комбінацій клавіш. Emacs: Використовуйте для комбінацій клавіш в стилі Emacs. Комбінації клавіш стільниці В таблиці представлено список дій та комбінацій клавіш, що асоційовані з ними. Щоб змінити комбінацію клавіш для дії, виділіть елемент в списку, клацніть на комбінації клавіш та натисніть бажану комбінацію клавіш для дії. Щоб заборонити комбінацію клавіш для дії, виділіть дію в списку, клацніть на комбінації клавіш та натисніть комбінацію клавіш. Натисніть Back Space.
Настройка звуку preference tools Sound sound setting preferences sound associating events with sounds events, associating sounds with sound server Утиліта Звук дозволяє контролювати запуск сервера звуку в середовищі GNOME. Крім того можна вибрати звук для певної дії. За допомогою утиліти Звук можна змінити настройки звуку в наступних функціональних категоріях: Загальні Звукові події Системний сигнал Загальні настройки звуку Використовуйте вкладку Загальні щоб зазначити чи запускати сервер звуку GNOME на початку сеансу. Крім того можна увімкнути функції звукових подій. показує список параметрів, які на кладці. Загальні настройки звуку Елементи діалогу Опис Запускати сервер звуку на початку Виберіть, щоб запускати сервер звуку GNOME на початку сеансу GNOME. Коли запущено звуковий сервер, програми середовища GNOME можуть відтворювати звук. Звуки до подій Виберіть, щоб програвати звук коли відбувається певна подія в середовищі GNOME. Цей параметр можна вибрати тільки, якщо вибрано Запускати сервер звуку на початку.
Звукові події Використовуйте вкладку Звукові події , щоб асоціювати подію з певним звуком. Ви повинні вибрати параметр Запускати сервер звуку на початку та параметр Звуки до подій щоб отримати доступ до параметрів вкладки Звукові події. показує список параметрів звукових подій, які ви можете змінювати. Настройка звукових подій Елемент діалогу Опис Таблиця Звуки Використовуйте таблицю Звуки, щоб асоціювати певний звук за певною подією. СтовпчикПодія показує ієрархічний список можливих подій. Щоб показати вміст категорії, клацніть на стрілці поруч з назвою категорії. Стовпчик Звуковий файл показує звуковий файл, який буде відтворено коли виникне подія. Відтворити Клацніть кнопку щоб відтворити звуковий файл, з яким асоційовано подію. Поле вводу звукового файлу, Огляд Щоб асоціювати звуковий файл з подією, виділіть подію в таблиці Звуки. Введіть ім'я звукового файлу, який ви бажаєте асоціювати з подією в поле звуковий фал. Або клацніть Перегляд щоб вибрати файл за допомогою діалогу Виберіть звуковий файл. Ви можете вибрати тільки файли в форматі .wav.
Настройка системного сигналу keyboard configuring sound preferences sound configuring system bell preferences system bell configuring preferences Використовуйте вкладку Системний сигнал щоб настроїте параметри системного сигналу. Деякі програми відтворюють для індикації помилки вводу з клавіатури. містить список параметрів системного сигналу, які можна змінити. Параметри системного сигналу Елемент діалогу Опис Відтворювати звуковий сигнал Виберіть, щоб дозволити відтворення системного сигналу. Візуальне відображення Виберіть, щоб дозволити візуальне відображення для індикації помилок вводу. Блимання заголовку вікна Виберіть, щоб дозволити блимання заголовку вікна для індикації помилки вводу. Блимання всього екрану Виберіть, щоб дозволити блимання всього екрану для індикації помилки вводу.
Настройка теми themes setting controls options themes setting window frame options themes setting icons options windows setting frame theme options preference tools Theme Тема - це група скоординованих параметрів, які визначають візуальний вигляд частин середовища GNOME. Ви можете вибирати теми для зміни вигляду середовища GNOME. Використовуйте утиліту Теми щоб вибрати тему зі списку. Список тем включає декілька тем зі спеціальними можливостями. Тема містить настройки, які впливають на різні частини середовища GNOME: Елементи керування GTK+ themesthemes, controls optionsthemescontrols optionsintroduction Параметри елементів керування теми визначають візуальний вигляд вікон, панелей та аплетів. Крім того елементи керування визначають візуальний вигляд елементів інтерфейсу GNOME-сумісних програм, які з'являються на вікнах, панелях та аплетах, такі як меню, значки та кнопки. Деякі елементи керування спроектовані спеціально для людей с пошкодженнями. Ви можете вибрати набір елементів керування на вкладці Елементи керування утиліти Теми. Рамка вікна themeswindow frame optionsintroductionMetacity themesthemes, window frame options Параметр рамка вікна визначає вигляд рамки навколо вікон. Ви можете вибрати рамку зі списку на вкладці Рамка вікна утиліти Теми. Значки themesicons optionsintroductionicon themesthemes, icons options Настройки значків визначають вигляд значків на панелях та на тлі стільниці. Набір значків можна вибрати зі списку на вкладці Значки утиліти Теми. Створення власної теми Теми, що показані в списку утиліти Теми є комбінацією елементів керування, рамки вікна та значків. Ви можете створити власну тему, яка буде використовувати різні комбінації цих параметрів(елементи керування, рамка вікна, значки). Щоб створити власну тему, виконайте наступні кроки: Запустіть утиліту Теми. Виберіть тему зі списку тем. Клацніть кнопку Подробиці теми. Буде показано діалог Подробиці теми. На вкладці Елементи керування виберіть зі списку елементи керування для власної теми. Список містить декілька тем для користувачів з пошкодженнями. Клацніть на вкладці Рамка вікна. Виберіть зі списку наявних рамку вікна для власної теми. Список містить декілька рамок для людей с пошкодженнями. Клацніть на вкладці Значки та виберіть набір значків для власної теми. Список наявних наборів містить декілька для людей с пошкодженнями. Клацніть Закрити, щоб закрити діалог Подробиці теми. Клацніть кнопку Зберегти тему. Буде відкрито діалог Зберегти тему на диск. І цьому діалозі введіть ім'я й короткий опис для власної теми, потім клацніть Зберегти. Після цього власна тема з'явиться в списку серед інших тем. Встановлення нової теми Ви можете додати тему до списку наявних тем. Нова тема повинна бути tar-zip архівом. Тобто це має бути файл .tar.gz. Щоб встановити нову тему, виконайте наступні кроки: Запустіть утиліту Теми. Клацніть кнопку Встановити тему. Буде відкрито діалог Встановлення теми. Введіть місцезнаходження файла з новою темою в поле Розташування. Або клацніть Огляд та виберіть файл за допомогою діалогу Вибрати файл. Клацніть кнопку Встановити, щоб встановити тему. Встановлення нового параметру теми Можна встановити новий параметри елемента керування, рамки вікна чи значки. Багато цих параметрів можна знайти в мережі Інтернет. Щоб встановити новий параметр новий параметри елемента керування, рамки вікна чи значки, виконайте наступні дії: Запустіть утиліту Тема. Клацніть кнопку Подробиці теми. Буде відкрито діалог Подробиці теми. Клацніть на відповідній вкладці, в залежності від того який параметр теми хочете встановити. Наприклад, щоб встановити значки, клацніть на вкладці Значки. Клацніть кнопку Встановити тему. Буде відкрито діалог Встановлення теми. Введіть місцезнаходження архіву зі значками в полі Розташування. Або клацніть на кнопку Огляд та виберіть файл за допомогою діалогу Вибір файлу. Клацніть кнопку Встановити. Видалення параметра теми Можна видалити параметри теми елементи керування, рамка вікна чи значки. Щоб зробити це, виконайте наступні дії: Запустіть утиліту Теми. Клацніть кнопку Подробиці теми. Буде відкрито діалог Подробиці теми. Клацніть на потрібній вкладці в залежності від параметра, який хочете видалити. Клацніть кнопку Перейти до теки теми. В файловому менеджері буде відкрито типову теку для збереження значків. Видаліть параметр теми за допомогою файлового мереджера. Попередній перегляд теми Можна використовувати файловий менеджер для попереднього перегляду та зміни теми. Щоб змінити тему, виконайте наступні дії: Відкрийте в файловому менеджері місце themes:///. Теми буде показано в вигляді значків. Зробіть подвійне клацання на темі для її зміни. Настройка поведінки вікон window manager customizing preference tools Windows Використовуйте утиліту Вікна, щоб змінити поведінку вікон в середовищі GNOME. містить список параметрів вікон, які ви можете змінити. Параметри вікон Елемент діалогу Опис Перемикатись на вікна коли над ними проходить курсор Виберіть, щоб передавати фокус вікнам, коли над ними проходить курсор миші. Вікно буде мати фокус доки ви не наведете курсор на інше вікно. Піднімати вибране вікно після певної затримки Виберіть, щоб піднімати вікно після короткої затримки коли вікно отримує фокус. Затримка перед підйомом Вкажіть інтервал часу між моментом отриманням фокусу вікном та його підйомом. Подвійне клацання на заголовку виконує таку дію Виберіть дію, яку буде виконано при подвійному клацання на заголовку вікна. Виберіть один з наступних параметрів: Максимізувати: Максимізує вікно. Згорнути: Згортає вікно, при цьому залишається видимим лише заголовок вікна. Для переміщення вікна натиснути та тримати цю клавішу, а потім захопити вікно Виберіть кнопку, яку буде використано для переміщення вікна.