Fogalomtár
applet
Az applet kicsi, interaktív alkalmazás, amely egy panelen foglal helyet. Ilyen például a CD-lejátszó. Minden applet egy egyszerű kezelőfelületet tartalmat, amit egérrel vagy billentyűzetről vezérelhetünk.
munkaasztalháttér-ikon
Egy ikon a munkaasztalon, amelyet fájlok, mappák vagy alkalmazások megnyitására használhatunk. A munkaasztalháttér-ikonok segítségével gyorsabbal elérhetjük a gyakran használt fájlokat, mappákat és alkalmazásokat.
DNS-név
A számítógépet a hálózaton azonosító egyedi név.
fiók
A fiók egy kicsúszó kiegészítése a panelnek, amelyet a fiókikon segítségével lehet kinyitni és becsukni.
formázás
A médium formázása előkészíti a médiumot egy bizonyos fájlrendszer használatára. Formázáskor minden adat felülíródik a médiumon.
GNOME-megfelelő alkalmazás
A szabványos GNOME programkönyvtárakat használó alkalmazásokat GNOME-megfelelő alkalmazásoknak nevezik. Például a Nautilus és a gedit GNOME-megfelelő alkalmazások.
forróbillentyű
A forróbillentyűk olyan gyorsbillentyűk, amelyek alkalmazást indítanak el.
IP-cím
A számítógépet a hálózaton azonosító egyedi szám.
billentyűparancs
A gyorsbillentyű olyan billentyűkombináció, amely a szokásos módszer mellett egy másik lehetőséget nyújt bizonyos művelet elvégzésére.
indító
Egy indítóikon elindít egy bizonyos alkalmazást, végrehajt egy parancsot, vagy megnyit egy fájlt. Az indítóikon egy panelen, vagy menüben helyezkedhet el.
menüsor
A menüsor az alkalmazás ablakának tetején helyezkedik el, és az alkalmazás menürendszerét tartalmazza.
MIME-típus
A MIME (Multipurpose Internet Mail Extension) típus a fájl formátumát azonosítja. A MIME-típus segítségével az alkalmazás elolvashatja a fájl tartalmát. Például egy levelezőprogram az image/png MIME-típus alapján felismerheti, hogy a levélhez egy PNG-kép van csatolva.
befűzés (mount)
A befűzés művelete teszi lehetővé, hogy egy fájlrendszert elérjünk. Amikor befűzünk egy fájlrendszert, az egy alkönyvtárként csatlakozik a teljes fájlrendszerhez.
ablaktábla
Az ablaktábla az ablak része. Például a Nautilus ablaka az oldalpanelből és a nézetpanelből áll.
beállítóeszköz
Olyan célprogram, amely a munkaasztal viselkedésének egy meghatározott oldalát befolyásolja.
shortcut keys
A gyorsbillentyűk olyan billentyűkombinációk, amelyekkel egy művelet gyorsan elvégezhető.
rétegezési sorrend
A rétegezési sorrend az a sorrend, amelyben az ablakok rétegződnek egymásra a képernyőn.
állapotsor
Az állapotsor egy sor az ablak alján, mely az ablakban látható állapotról ad információt.
szimbolikus kapocs (link)
Különleges fájltípus, amely egy másik fájlra mutat. Amikor a szimbolikus kapcson végrehajtunk egy műveletet, azt valójában azon a fájlon vagy mappán hajtjuk végre, amelyre a kapocs mutat.
eszköztár
Az eszköztár az a sáv, amelyen az alkalmazás leggyakrabban használt parancsai foglalnak helyet. Az eszköztár általában a menüsor alatt jelenik meg.
URL
Az URL a világhálón elhelyezkedő objektum egyedi címe.
nézet
A Nautilus egyik komponense, amely lehetővé teszi egy mappa többféle megjelenítését. Például a Nautilus tartalmazza az ikonnézetet, amely segítségével a mappa tartalma ikonokként jelenik meg. A Nautilus tartalmazza a listanézetet is, amelyben a mappa elemei listaként jelennek meg.
nézőkomponens
Olyan Nautilus komponens, amely lehetővé teszi egy adott fájltípus megtekintését a nézetpanelen. A nézőkomponens a fájltípusra vonatkozó menüparancsokat adhat a Nautilus-menükhöz. A nézőkomponens azt is lehetővé teheti, hogy a Nautilus méretezőgombjaival az elem nagyságát megváltoztassuk a nézetpanelen.
munkaterület
A munkaasztal egy olyan kijelölt része a munkaasztalnak, ahol dolgozhatunk.